Dinky Toys 1/43 (1936 - 1972)

Modely Dinky od r. 1936 do r. 1972, měřítko cca 1/43

Modely Dinky byly již vyráběny před II. světovou válkou. Firma Meccano Franka Hornbyho vyráběla počátkem 30. let hlavně modelové železnice. K těmto vlakům také vyráběl spoustu různého příslušenství a figurek. Jednou kolem roku 1936 napadlo návrháře, že by nebylo od věci doplnit kolejište také o modely automobilů, aby si děti mohly náklad přeložit z vlaku na náklaďák jako to bývalo na nádražích. Vyráběny tak byly postupně řady 21, 22, 23 a další.  K velkému překvapení se tyto automobily staly vyhledávanými hračkami a výroba se utěšeně rozrůstala. Tak se také objevil problém, že by bylo z prodejního hlediska dobré vymyslet modelům nějaký obchodní název. Po několika pokusech se nakonec došlo k názvu "Dinky Toys". V překladu mrňavé - milé - hezké - hračky. V 50. letech představovaly klasiku modelů, které v té době byly ke koupi. Modely konkurovaly nově zaváděmým modelů matchboxů  v řadách Major Pack, King Size a později Superkings. Konkurovaly rovněž modelům Corgi, které jsou v muzeu uvedeny v samostaném oddělení. Modely Dinky byly  vyráběny v měřítku 1/43. V předválečném období to byla vozidla inspirována dobovými předlohami a dnes tyto modely představují ceněné sběratelské rarity. V 50. letech byly produkovány modely jednoduché, bez interiéru, které byly inspirovány převážně vozovým parkem anglických a francouzských automobilek. Později přibyly modely německých a amerických výrobců. Modely byly také zdokonalovány, v řadě z nich jsou figurky řidičů,  zdravotníků a policistů, atd. Modely byly vyráběny jak v Anglii, tak i ve Francii. O licenční výrobě máme jen kusé informace. Modely se určitě ve velkém produkovaly v jižní Africe a též v Indii. Existují sběratelské katalogy Made in England a Made in France, jiné katalogy nebyly dosud dohledány.  

 

 

IMG_2061.JPG
Model čeká částečná renovace kdy budou opraveny přední sloupky, jinak bude ponechán v původním stavu. ,
IMG_2064.JPG
Toto provedení pochází z konce produkce někdy kolem roku 1970-71, provedení kol s pneumatikami. Model je v originálním stavu, je však z výroby opatřen matoucími polepy Massey Ferguson, katalogově je uvádeno Massey Harris.
IMG_2065.JPG
Model je v původním stavu, jsou z něj bohužel odstraněny loga British Railways. Také pneumatiky neodpovídají originálním. Stejný model po renovaci je ke shlédnutí v oddělení muzea nazvaném renovace. Tam je opatřen logy železnic i správnými pneumatikami.
IMG_2071.JPG
Tato provedení s plastovými koly a pneumatikami pochází z konce produkce, někdy kolem roku 1970.
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one