Renovace modelů - ukázky postupů

Renovace modelů - ukázky postupů 
Renovace modelů - někdo ji považuje  za sběratelskou svatokrádež hraničící s kriminálním činem, jiný zase jako metodu jak zbědovanému modelu odsouzenému k odložení na vrakoviště vdechnout nový život.
Opravdu to není jednoduché co si počít s modelem, který je již natolik zdevastován, že v podstatě ztrácí sběratelskou hodnotu a Vy ho ve sbírce nemáte a jiný nelze za akceptovatelnou částku opatřit.
To co je níže uvedeno, bylo aplikováno na řadě modelů a to jak Matchbox - zeména řady RW tak i větších modelů některých Yesteryear, Major Pack, King Size tak v poslední době zejména u hodně starých modelů Corgi z počátků výroby a Dinky v měřítku 1/43, které se vyrábí od r. 1936.
V depozitáři jsou stále nějaké modely, které čekají až na ně dojde řada. 
Některé modely stačí opatřit novým lakem a pokud je třeba nasadit nové pneumatiky.
U jiných modelů třeba schází některý díl karoserie. Tady je to již horší. V Anglii existují výrobci náhradních dílů pro renovace modelů. Stačí se podívat na pár inzerátů na E-bay.
Ale ty ceny. S poštovným to dělá několikanásobek ceny původního modelu. Tudy pro mnohé sběratele cesta nevede.
Pokud je to jen trochu možné, model není rozebírán, neodvrtávájí se nýty. Snahou je vždy si nějak poradit. V tom je to kouzlo, že pak je model opravdu opravený a ne poskládaný z několika jiných modelů. Pokud je potřeba vyrobit scházející díl karoserie (kapotu, dveře, ulomené části karoserie nebo podvozku), je používán podobný materiál, jako byl originál. To znamená převážně hliník. K lepení se nejlépe osvědčilo sekundové lepidlo, keré se po zaschnutí dobře zabrušuje a lze s ním i tmelit drobné defekty na karoseriích. Lepené spoje jsou dostatečně pevné a přechod mezi lepenými plochami je po zabroušení hladký a po přelakování naprosto neznatelný.
Pro oživení průhlednosti oken z plexi se osvědčila obyčejná zubní pasta na hadříku. Stačí několik tahů a je plexi zase jako nové. Totéž platí o zašlém a jinak nepoškozeném laku karoserie. Po letech bývá povrchově zvětralý a po této proceduře se mu obvykle vrátí jasnost barvy a lesk.

Renovované modely:

1) Dinky No 181 Volkswagen brouk
2) Dinky No 148 Ford Fairlane
3) Dinky No 981 Horse Box British Railways
4) Dinky 24 D, Plymouth Belvedere
5) Dinky 139 B, Hudson Commodore Sedan
6) Dinky 1405, Opel Rekord 1900 Coupé, vyráběno od r. 1968
7) Dinky 29 B, Streamlined Bus, předválečné provedení, vyráběno od r. 1936

............a řada dalších, postupy až na vyjímky podobné jako u již popsaných renovací. 
 
1) Dinky No 181 Volkswagen brouk, vyráběno od r. 1956

1) Dinky No 181 Volkswagen brouk, vyráběno od r. 1956

Tento model byl získán na Aukru od jednoho sběratele z Bratislavy. Model byl mechanicky celkem v pořádku. Měl však zdeformované podvozkové plato. Jak se ukázalo při podrobné prohlídce, bylo to způsobeno tím, že přední část karoserie byla po nárazu modelu podražena směrem dolů. Proto bylo nutno nejdříve model srovnat do pokud možno původního tvaru. U zinkových slitin je to dost rizikové, rádo to praskne.
1253683667_5.jpg
Vyrovnání se podařilo a dalším krokem bylo vyrovnání podvozkového plata a vyrovnání osiček tak aby se nekřížily a model stál na všech kolech - hehoupal se.
1253683667.jpg
Dalším krokem je dokonalé vyčištění vnitřku modelu, odstranění případné rzi plechu na podvozku a pochopitelně očištění karoserie od zbytku laku. Někdy to stačí jen přejet měděným kartáčkem, jindy pokud lak opravdu drží nezbude než použít chemii. Pokud je však model s okny a plastovými díly, je to ošidné a model je vhodné očistit mechanicky.
DSCF5680.JPG
Zbývá vyleštit hliníková kolečka, osičky a hlavičky osiček na kolech.  Pak se musí model dokonale odmastit. Pokud je model lakován modelářskými barvičkami (Revell, Humbrol, Agama), lakují se model přímo na kov. Pokud model je stříkán sprejem na nitro bázi, je nutno stříknout pod vnější lak základní barvu. To proto, že samotné nitro je hodně křehké a na modelu samotné moc nedrží, loupe se na hranách. Metalízové laky je nutno opatřit ještě vrstvou průsvitného laku.
Velmi důležité je držet se autentického barevného odstínu originálního provedení modelu. Míchání barvy je věda sama pro sebe a chce to hodně trpělivosti. Nedříve si máznout na papír a počkat jak to bude vypadat po hodině až vyprchá ředidlo, které obecně barvu zesvětluje. Jak barva zasychá, tak pomalu tmavne.
DSCF5687.JPG
Důležité je také jak model vypadá zespoda. Je proto třeba očistit i podvozek, opatřit  ho následně barvou nebo průsvitným lakem aby vyčištěný kov nezašel.
V zadní vnitřní části modelu je vidět odstín původního laku karoserie, na okraji nárazníku je nanesen nový lak. Porovnáním je zřejmé, že odstín laku, který byl renovátorem namíchán se liší jen minimálně od odstínu původního laku.
DSCF5688.JPG
Velkým problémem jsou pneumatiky. Ty původní pokud jsou na modelu bývají popraskané, dlouhým stáním modelu ve vitríně bývají splasklé a zdeformované. Takové se musí nahradit novými a pak by byl model hotov. Zbývá jen nabarvit nárazníky, přední a zadní světla.
DSCF6324.JPG
Takto vypadá model ve finálním stavu - pohled zepředu
DSCF6325.JPG
Finální stav modelu po renovaci - pohled zezadu
2) Dinky No 148 Ford Fairlane, vyráběno v letech 1961 - 1965

2) Dinky No 148 Ford Fairlane, vyráběno v letech 1961 - 1965

Tento model byl sběratelem opatřen s vědomím, že bude nutno lak nahradit novým. Na fotce je zřejmé, že lak je nanesen v silné vrstvě a je svraštělý, na což prodejce předem upozorňoval. Bylo evidentní, že bílý odstín laku neodpovídá popisu modelu v odborné literatuře.
DSCF6280.JPG
Model byl po mechanické stránce dobře zachovalý, i stav pneumatik byl velmi dobrý. Udivující však byla tvrdost použitého laku. To byla snad barva na plot......nicméně po několika hodinách se podařilo z modelu odstranit nepůvodní lak.
DSCF6284.JPG
Model je nutno důkladně odmastit jarem a vysušit, nejlépe na radiátoru.
DSCF6285.JPG
Zde je foto modelu před lakováním. Důležité je zvolit autentický odstín laku, ve kterém byl model výrobcem dodáván. Před lakováním bylo nutno rovněž přeleštit zasklení modelu hadříkem a zubní pastou.
DSCF6368.JPG
Model se podařilo bez dalších problémů dát do nového laku. Finální podoba včetně nátěrů nárazníků a masky se světly - přední pohled.
DSCF6369.JPG
Finální podoba modelu - zadní pohled.
3) Dinky 981 Horse Box British Railways, vyráběno v letech 1953 - 1960

3) Dinky 981 Horse Box British Railways, vyráběno v letech 1953 - 1960

Tento model byl sběratelem získán již v opravdu hodně zuboželém stavu. Zadní dveře byly vylomeny z pantů, ale alespoň byly u modelu. Boční dveře však zcela scházely. Levý přední blatník byl z části ulomen, stav pneumatik byl velmi špatný, v podstatě se rozpadly.
DSCF6859.JPG
Model byl přestříkám něčím černým. Jinak nebyl nijak zdeformován a i kolečka s osičkami byly v pořádku.
DSCF6860.JPG
Nejdříve bylo nutno provést archeologický průzkum a pokusit se identifikovat podle zbytků nápisů  na boku verzi modelu. Ukázalo se, že jde o provedení Dinky No 981 Horse Box British Railways, které bylo vyráběno od r. 1953 do r 1960. (model se vyráběl i v podobných variantách s jinými nápisy a pod jinýmy čísly).
Z předního pohledu je patrná scházejiící část předního blatníku.
DSCF6862.JPG
Pak byl model očištěn od zbytků předchozích nátěrů. Pohled ze strany scházejících bočních dveří.
DSCF6865.JPG
Po očištění byla provedena náhrada scházející části předního blatníku.
DSCF6886.JPG
Pak následovala výroba bočních dveří. Jako základ byl renovátorem použit 1 mm silný hliníkový plech, který byl potažen hladkým kartonovým papírem o tloušťce cca 0,7 mm. Do něj byly vyříznuty otvory pro zámky dveří k dosažení plastičnosti zapuštění zámků pod úroveň vnějšího obrysu karoserie tak, jak je to provedeno na zadních dveřích. Z tenkých drátků (cokoliv, kanc. sponky, zahradnické dráty různých tlouštěk) byly vyrobeny lišty a rámečky včetně pantů a zámků. Vše je lepeno sekundovým lepidlem a průběžně byly prvky zabrušovány.
DSCF6887.JPG
U dveří byly opraveny panty a po té byly dveře usazeny je do karoserie.
DSCF6885.JPG
Model byl připraven pro finální přebroušení povrchu karoserie, odstranění defektů tmelením a následné lakování.
DSCF6888.JPG
Ještě zkouška nových pneumatik a bylo možno pustit se do lakování. U tohoto modelu byl vzhledem k jeho velikosti renovátorem zvolen nástřik barvou ve spreji.
DSCF6891.JPG
Model byl nejprve opatřen vrstvou základní barvy. Tu je třeba nechat řádně vytvrdit - cca 12 hodin.
DSCF6893.JPG
Pak následovalo důkladné nastříkání modelu vrchním lakem. Zde je nutno být velice trpělivý a jednotlivé vrstvy klást s odstupem cca 15 minut, aby lak nestékal a věnovat pozornost i nástřiku vnitřku modelu a podvozkových částí.
DSCF6896.JPG
Pro snadnější manipulaci s modelem si renovátor vyrobil "točnu", na které je možno model  natočit bez doteku rukou do správného úhlu pro nástřik laku.
Odstín laku je jasný, křiklavý. To je způsobeno velkým obsahem ředidla. Po vyschnutí model poměrně značně ztmavne, tak jak to je podle originálního provedení.
DSCF6900.JPG
Ještě kontrola, zda je vše dobře nalakováno a model je nutno nechat sušit dalších 12 hodin.
DSCF6902.JPG
Důležité je nespěchat a nechat lak správně dosušit. Pak můžeme přistoupit k dokončovacím operacím na modelu. Zde jsou již disky kol opatřeny novým lakem.
DSCF6904.JPG
Mezitím si připravíme nálepky s logem britských drah a nápisy. Dá se to stáhnout ze sběratelských stránek na internetu, musí se to doladit na správnou velikost a vytisknout na barevné tiskárně. Není to jako originál, ale kvalita je v celku dobrá a na modelu to vypadá skvěle.
DSCF6915.JPG
Model opatříme pneumatikami a nálepkami, provedeme nátěr chladiče a světel a je to hotovo.
Pohled na přední část modelu. Tak jak bylo uvedeno v úvodu tohoto oddělení našeho muzea, lze za pomocí sekudového lepidla velice kvalitně model opravit a zabrousit opravené části. Zde je to vidět na předním blatníku, který na modelu zcela scházel..
1
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one